Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Dokument SAD a import maszyn z Chin

Dokument SAD a import maszyn z Chin

Data dodania:
2022-12-16 14:28:59

Chcąc zajmować się profesjonalnym i bezpiecznym importem towarów z Chin warto najpierw poznać podstawowe informacje i przepisy związane z takim importem. Nie obejdzie się też bez znajomości poszczególnych dokumentów, a jednym z nich jest dokument SAD, który okaże się niezbędny przy importowaniu maszyn z Chin. Co trzeba o nim wiedzieć i jak zabrać się za jego wypełnienie?

Co to właściwie jest dokument SAD?

Dokument SAD to nic innego, jak Jednolity Dokument Administracyjny. To dokument o charakterze celnym, który zainteresuje wszystkie te osoby, które w najbliższym czasie chcą rozpocząć importowanie towarów i usług z Chin. Warto najpierw zerknąć na wzór dokumentu SAD, a dopiero potem zabierać się za jego wypełnienie. To najprostszy sposób na uniknięcie błędów. Nie wiedząc co to dokument SAD, wypadałoby mieć pełną świadomość tego, że jest on bardzo ważnym dokumentem przy odprawie celnej. Z jego pomocą dokona się wszelkich istotnych formalności związanych z obowiązującymi procedurami celnymi.

Jak czytać dokument SAD? Wskazówki

Zabierając się za import maszyn z Chin nie można zlekceważyć omawianego dokumentu SAD. Na samym początku należy sobie postawić jedno podstawowe pytanie - jak czytać dokument SAD? Nie jest to zbyt skomplikowane, ponieważ jest to dokument składający się z zaledwie 8 kart. Kluczowe dla importerów okażą się następujące informacje:

  • - pierwsze trzy karty mają związek z wywozem towarów,
  • - karty nr 4 oraz 5 odnoszą się do tranzytu oraz unijnego potwierdzenia statusu towarów,
  • - pozostałe karty mają związek z przywozem towarów.

Jak widać karty mają różnorakie zastosowanie, a sięganie po nie jest zależne od zaistniałej procedury celnej. W związku z tym wypada sobie dokładnie przeanalizować import z Chin krok po kroku i zająć się czytaniem takich kart wraz z doświadczonymi specjalistami. 

Jak wypełnić dokumenty SAD? Kto je wystawia?

Bezpieczny import z Chin zależy m.in. od umiejętnego wypełniania poszczególnych dokumentów. Jak wypełnia się dokumenty SAD? Otóż nie robi się tego samodzielnie (chyba, że ma się odpowiednie uprawnienia ze strony Ministerstwa Finansów), ponieważ dokument celny SAD jest wypełniany przez wybraną agencję celną. Kolejne pola są wypełniane przez przedstawicieli organów celnych i tak właśnie powstaje kompletny SAD dokument celny. Jak widać wyraźnie dokumenty celne SAD będą interesować te osoby, które chcą dokonać importu lub eksportu towarów spoza UE. Wiedząc już kto wypełnia dokument SAD i jak to robić, nie powinno to być dla importerów żadnym zmartwieniem. 

Aktualności


2022-12-28 10:29:26

Wtryskarka to solidnie zaprojektowane urządzenie, dzięki któremu można sobie pozwolić na przetwórstwo tworzyw sztucznych oraz mechaniczną obróbkę rozmaitych przedmiotów. Kluczem do sukcesu jest to, aby wtryskarka składała się ze starannie d...

Więcej

2022-12-23 09:05:56

Przypony karpiowe to absolutnie niezbędne wyposażenie w przypadku wędkarza, który zamierza skompletować profesjonalny zestaw karpiowy. Połów karpia z takimi przyponami jest dużo łatwiejszy, chociaż w pierwszej kolejności wypadałoby się dowi...

Więcej

2022-12-16 14:28:59

Chcąc zajmować się profesjonalnym i bezpiecznym importem towarów z Chin warto najpierw poznać podstawowe informacje i przepisy związane z takim importem. Nie obejdzie się też bez znajomości poszczególnych dokumentów, a jednym z nich jest do...

Więcej